Kvėpavimo fiziologija:
- Deguonimi praturtintas oras patekdamas pro mūsų nosį yra sušildomas, sudrėkinamas ir išvalomas ( todėl dažnai vaikų nosytės prisipildo sauso, pridžiuvusio sekreto, tai yra sukaupti išvalyti oro nešvarumai ).
- Toliau deguonimi praturtintas oras teka žemyn iš viršutinių kvėpavimo takų dalies nosiaryklės į trachėją.
- Toliau patenka į apatinius kvėpavimo takus - bronchus.
- Iš jų oras patenka į plaučius.
- Galutinė deguonies praturtinto oro stotelė yra plaučių smulkiausios dalelės - alveolės, kuriose vyksta labai intensyvi kraujotaka ir iš ten kraujas paima atneštą deguonį ir išnešioja po visą mūsų organizmą.
Astmos priepuolio metu, susiaurėja smulkiausieji bronchai dėl juos gaubiančių raumenų spazmo - susitraukimo ir tokiu būdu sutrinka deguonies pateikimas į alveoles bei tuo pačiu kraują. Žmogui pradeda trūkti deguonies.
Astmos simptomai:
- Apsunkintas kvėpavimas: švokštimas ( ypatingai girdimas švokštimas iškvėpimo metu), dusulys;
- Sunkumo jausmas krūtinės ląstoje;
- Sausas varginantis kosulys.
Pirmoji pagalba:
- Pasodinkite vaiką jam patogioje padėtyje ir nuraminkite, kad stengtųsi kvėpuoti kuo ramiau ir tolygiau;
- Paduokite arba patys supūskite vaikui paskirtų vaistų. Dažniausiai tai būna Salbutamolis/ Ventolinas. Įpūskite 4 dozes ( po 1 įpūtimą kas 4 įkvėpimai ) ir laukite 4 minutes. Jei po jų vaikas vis tiek blogai jaučiasi, pakartokite procedūrą. Vaistus naudoti galima tiesiogiai įpučiant į vaiko burnytę ar jei vaikutis mažas, per tarpinę.
O jei astmos priepuolis atkakliai tęsiasi, skambinkite 112 ir kvieskite skubią pagalbą arba patys vykite su vaiku artimiausią priėmimo skyrių.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą